Date: January 16-19, 2014
Location: Vicksburg, MS (Vicksburg Convention Center)
Hosts: Vicksburg Theatre Guild and the City of Vicksburg
Program: Download (.pdf). Contains schedules, cast lists, and information on workshops.

Over 480 people attended the 2014 MTA Festival, which featured eight high schools and six community theatres from all over Mississippi performing one-act plays.

In the Secondary Division, Oak Grove High School was selected as the Runner-Up for Best Production, and Picayune Memorial High School won the Dominic J. Cunetto Award for Best Production. In the Community Theatre Division, WINGS Performing Arts and Tupelo Community Theatre were selected as the winners of the Warren McDaniel Award for Best Production. All four theatres advanced to the Southeastern Theatre Conference in Mobile, AL, in March.

Award Winners

15 Records Found
Award CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
Warren McDaniel Award for Best Production Black Sash Wings Performing Arts
Best Scenic Design The SantaLand Diaries Tupelo Community Theatre
Best Director Tonya Hays Black Sash Wings Performing Arts
Special Achievement in Playwriting Sarah Grammar, Emily Overmyer, Sarah Pendleton, Tonya Hays Wings Performing Arts
Best Supporting Actor Kenny McGravey David Diviti / Adam Johnson Black Sash Wings Performing Arts
Best Costume Design Black Sash Wings Performing Arts
Best Supporting Actress Sarah Grammar Ruth Black Sash Wings Performing Arts
Best Actress Maddy Monson Lisa Collected Stories Starkville Community Theatre
Warren McDaniel Award for Best Production The SantaLand Diaries Tupelo Community Theatre
All Star Cast David Trotter Chicken Tennessee Williams
Best Actor Todd Barnett Crumpet The SantaLand Diaries Tupelo Community Theatre
All Star Cast Jamie Zaffron Marsha Wings Performing Arts
All Star Cast Mary Kay Belant Ruth Starkville Community Theatre
All Star Cast Brandon Spann Nelson Mandela Wings Performing Arts
All Star Cast Stephen Garrett Sheldon Tallahatchie River Players
[/acc][acc title=”Secondary Division”]
22 Records Found
Award CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
All Star Cast Kimberly Weeks Susan Conner Tishomingo County
All Star Cast Daniel Mitchell Kyle MacManus Picayune Memorial High School
Best Actor Jermaine Van Buren King Shahrayar Arabian Nights Oak Grove High School
All Star Cast Andrew Giovengo Odysseus Pearl River Central High School
All Star Cast Elizabeth Thiel Girl Jackson Prep
All Star Cast Veronica Harber Susan's Mother Tishomingo County
All Star Cast Nathan Brown Narrator Jackson Prep
All Star Cast Tony Reimonenq Steward, etc. Oak Grove High School
All Star Cast Chandler Dunaway Ben Brandon High School
All Star Cast Samuel Moss Romeo / 2nd Officer Hernando
All Star Cast Allura Spaulding Mrs. Hale Horn Lake
Best Supporting Actor Jeffery Gutierrez Polyphemus The Odyssey Pearl River Central High School
Dominic J. Cunetto Award for Best Production Property Rites Picayune Memorial High School
Runner-Up Best Production Arabian Nights Oak Grove High School
Overall Technical Excellence Property Rites Picayune Memorial High School
Special Recognition Awards Best Makeup and Special FX Sarah Ginn, Jordan Taylor, McHayla Hand Night of the Living Dead Brandon High School
Best Supporting Actress Brittany Ollie Athena The Odyssey Pearl River Central High School
Best Director Ginger Schmidt The Odyssey Pearl River Central High School
Best Ensemble The Odyssey Pearl River Central High School
Best Scenic Design Alex Daigler Arabian Nights Oak Grove High School
[/acc][/accordion]

Related News