Date: January 13-16, 2011
Location: Meridian, MS (MSU Riley Center)
Sponsors: Mississippi Arts Commission (MAC); Mississippi Writers Guild; Citizens National Bank of Meridian; Bob and Karen Rea; The Heasters; New-South Ford-Nissan, Meridian
Program: Download (.pdf). Contains schedules, cast lists, and information on workshops.

Special thanks to the staff of the MSU Riley Center; volunteers from The Company of Angels and Meridian High School; Ronnie Miller; Elliott Street; Steve Nabors; and Elizabeth Thomas.

Award Winners

[accordion][acc title=”Community Theatre”]
25 Records Found
Award CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
All Star Cast Jonathan Martin Oleanna Tupelo Community Theatre
All Star Cast Penny Byler At the Floating Palace Delta Center Stage
All Star Cast Jordan Boyd Unshelved Fondren Theatre Workshop
All Star Cast Evan Brechtle Edges Actor's Playhouse
All Star Cast Kathlyn Acremont Edges Actor's Playhouse
Warren McDaniel Award for Best Production The Dixie Swim Club Starkville Community Theatre Runner-up, SETC
Special Recognition Awards Chutzpa Award Penny Byler At the Floating Palace Delta Center Stage
Best Costume Design The Dixie Swim Club Starkville Community Theatre
Best Supporting Actor Blake Dailey Edges Actor's Playhouse
Best Scenic Design Unshelved Fondren Theatre Workshop
Best Supporting Actress Terry Reese McDowell The Dixie Swim Club Starkville Community Theatre
Runner-Up Best Production The Dixie Swim Club Starkville Community Theatre
Overall Technical Excellence Driving Miss Daisy Just Over the Rainbow Theatre
Special Recognition Awards Outstanding Vocal Performance Jeremy Cooper Edges Actor's Playhouse
Second Runner-Up Best Production Edges Actor's Playhouse
Warren McDaniel Award for Best Production Driving Miss Daisy Just Over the Rainbow Theatre
Best Director Tom Booth Oleanna Tupelo Community Theatre
Best Actor Michael Marks Driving Miss Daisy Just Over the Rainbow Theatre
Best Ensemble Edges Actor's Playhouse
Best Actress Madeline Golden The Dixie Swim Club Starkville Community Theatre
[/acc][acc title=”Secondary Festival”]
27 Records Found
Award CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
All Star Cast Rex Ames The Emperor The Purple Fan
All Star Cast Joseph Kelly Koryphaios Antigone
All Star Cast Michaela Moore Joy The Yellow Boat
Best Actress Tess Guthrie Sarah Children of a Lesser God
Best Costume Design Inuk Oak Grove High School
Best Actor Seth Sipe Benjamin The Yellow Boat
Best Lighting Effects The Yellow Boat DeSoto Central High School
Best Live Foley Antigone Oxford High School
Best Ensemble The Purple Fan Starkville High School
Best Director John Davenport Antigone Oxford High School
Best Supporting Actress Niki Tillson 2nd Rath Beware the Jabberwock
Dominic J. Cunetto Award for Best Production The Purple Fan Starkville High School
Best Scenic Design The Purple Fan Starkville High School
Best Supporting Actor Xavier Martin Spirit of the Wind Inuk
All Star Cast Stephanie Weiss Seal 2 Inuk
All Star Cast Jordin Howell Joy The Yellow Boat
Special Recognition Awards Set Execution Fearful Symmetry Pearl River Central High School
Runner-Up Best Production Antigone Oxford High School
Overall Technical Excellence Antigone Oxford High School
All Star Cast Amanda Campbell Mother Fearful Symmetry
[/acc][acc title=”Individual Events”]
39 Records Found
SubtypeAward CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
High School Duet Acting 3rd Nick Kubicki, Archie Laborde Pearl River Central High School
High School Duet Acting 2nd Victoria Stein, Trey Hardin Oak Grove High School
High School Duet Acting 1st Kyra Baudoin, Cayli Thomas Pearl River Central High School
Adult Duet Acting Dick and Jane Allison Just Over the Rainbow Theatre
High School Duet Musical 3rd Te-J Thompson, Abby Donaldson Wings Performing Arts
High School Duet Musical 2nd Lauren Hughes, Mary Kate Hughes Starkville High School
High School Duet Musical 1st Stephanie Miles, Taylor Nace Oak Grove High School
High School Female Monologue 1st Aubrey Hayes Wings Performing Arts
High School Female Monologue 2nd Laura Kathryn Lindsay Starkville High School
High School Female Monologue 3rd Sara Sanner Oak Grove High School
High School Group Performance 1st Jessie Palmer, Ashley Thompson, Heather Boutwell, Mary Kate Waldron, Lauren English Oak Grove High School
High School Solo Musical - Female 2nd SarahBeth Sewell Starkville High School
High School Solo Musical - Female 3rd Taylor Nace Oak Grove High School
High School Solo Musical - Male 1st Davis Richardson Starkville High School
High School Solo Musical - Male 2nd Ray Zander Wings Performing Arts
High School Solo Musical - Male 3rd Caleb Jackson Starkville High School
High School Solo Musical 2nd Dawn Winger Wings Performing Arts
High School Solo Musical - Female 1st Mary Kate Hughes Starkville High School
High School Solo Musical 1st Suzanne Oakley Tupelo Little Theatre
High School Original Written Scene 3rd Stephanie Grammer, Jason Toth Wings Performing Arts
[/acc][acc title=”10-Minute Play”]
17 Records Found
SubtypeAward CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
Best Script Megan Moak Do It Florence High School
Special Recognition Awards Most Focused / Keeping It Together Sam Booth Do It
Best Script Ray Sizemore No Flowers for Ms Jaycee Naniah Wayia Attendance Center
Best Props Courtney Chennault The Rose Florence High School
Overall Technical Excellence Uh, Uh, You Don't Have A God
Best Poster Design Rachael Damms
Best Ensemble Tristian Brewer, Jordan Richardson, Lexi Griffin, and Brianna O'Neil Theraphy
Best Director Racheal Damms Theraphy
Best Actress Kim Moore Beatty Florence High School
Best Props Brianna O'Neil The Monkey Brandon High School
All Star Cast Tristian Brewer Starkville High School
All Star Cast Sam Booth Florence High School
Best Actor George Bennett Do It Starkville High School
All Star Cast Jordan Richardson Brandon High School
All Star Cast Hunter Smith Starkville High School
All Star Cast LaMarra Coleman Louisville High School
All Star Cast Brianna O'Neil Florence High School
[/acc][acc title=”Theatre for Youth”]
19 Records Found
Award CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
All Star Cast Joy Kate Lawson
All Star Cast Saudai Jackson
All Star Cast Caleb Thomas
All Star Cast Dustin Lewis
All Star Cast Victoria Stein
Runner-Up Best Production Wings Canteen
Best Production The Really Big Adventure
Best Production I Will Company of Angels Theatre
Special Recognition Awards Achievement in Student Direction The Goloshes of Fortune
Runner-Up Best Production The Goloshes of Fortune
Special Recognition Awards Achievement in Student Writing Wings Canteen
Special Recognition Awards Best Ensemble Bridges to the Terabithia
Best Actor Trey Hardin
Best Actress Kaz Zumbro
Best Actor Elliott Street
Best Actress Mary Helen Walton
All Star Cast Savannah Scafide
All Star Cast Ian Gardner
All Star Cast Dayton Williams
[/acc][/accordion] [divider]

Related News