Date: January 14-17, 2014
Location: Tupelo, MS (Community and Secondary productions at Tupelo Community Theatre; Theatre for Youth at Tupelo High School)
Program: Download (.pdf). Contains schedules, cast lists, and information on offered workshops.

Over 550 theatre enthusiasts, 9 community theatres, 8 high schools, and 5 Theatre for Youth productions attended the 2010 Festival.

Award Winners

[accordion][acc title=”10-Minute Play”]
13 Records Found
Award CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
[/acc][acc title=”Community Theatre”]
23 Records Found
Award CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
All Star Cast Richard Lawrence Monster Monologues Fondren Theatre Workshop
All Star Cast Daniel Reynolds I Never Saw Another Butterfly DeSoto County Thespians
All Star Cast Dylan Lovett Rabbit Hole Actor's Playhouse
[/acc][acc title=”Secondary Division”]
21 Records Found
Award CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
Best Director John Davenport Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat Oxford High School
[/acc][acc title=”Individual Events”]
36 Records Found
SubtypeAward CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
Adult Monologue 1st Maureen Hughes Mississippi State University
High School Male Monologue 3rd Brennan Krieger Oak Grove High School
High School Duet Acting 2nd William Wildman, Erin Morgan Laurel Christian School
High School Duet Acting 1st Logan Little, Sarah Sanner Oak Grove High School
Adult Duet Acting 1st Lyle Tate, Krista Vowell Starkville Community Theatre
High School Female Monologue 1st Michaela Moore Wings Performing Arts
High School Female Monologue 3rd Abbie Cathcart MS School for Math and Science
High School Best Scenic Design and Execution 2nd Amelia Passer Oak Grove High School
High School Best Scenic Design and Execution 1st Chris Permenter Oak Grove High School
High School Duet Acting 3rd Hayley Walley, Abbie Odom Oak Grove High School
High School Best Scenic Design and Execution 3rd Milton Adams Pearl River Central High School
High School Best Poster Design 3rd Yolanda Cruz Biloxi High School
High School Best Poster Design 2nd Joleigh Pigott Oak Grove High School
High School Solo Musical - Male 3rd Cameron Rea Ocean Springs High School
High School Solo Musical - Male 1st Dayton Williams Wings Performing Arts
High School Solo Musical - Male 2nd Te-J Thompson Wings Performing Arts
[/acc][/accordion] [divider]

Related News