Date: January 14-17, 2014
Location: Tupelo, MS (Community and Secondary productions at Tupelo Community Theatre; Theatre for Youth at Tupelo High School)
Program: Download (.pdf). Contains schedules, cast lists, and information on offered workshops.

Over 550 theatre enthusiasts, 9 community theatres, 8 high schools, and 5 Theatre for Youth productions attended the 2010 Festival.

Award Winners

[accordion][acc title=”10-Minute Play”]
13 Records Found
Award CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
Best Play Performance The Wasteland
Best Director of a Comedy Kaitlyn Greer It Is What It Is Biloxi High School
Best Playwright Tabitha Tovey Suicidal Tendencies Biloxi High School
Best Actor Ryan Sherrer The Wasteland Picayune Memorial High School
Best Actress Jena Barkley The Wasteland Picayune Memorial High School
All Star Cast Laura Kathryn Lindsay It Is What It Is Starkville High School
Best Director of a Drama Kyra Baugoin The Wasteland Pearl River Central High School
All Star Cast Taylor Byrd Stories of the Unspoken Greene County High School
All Star Cast Patrick Pfatzgraf Hospital From Hell Pearl River Central High School
All Star Cast Kyle Hickman Suicidal Tendencies Pearl River Central High School
Best Poster Design Patrick Pfatzgraf Hospital From Hell Pearl River Central High School
Best Ensemble Taylor Byrd, Greene County High School; Jacob Leonard, Pearl River Central High School; Ti Davis, Starkville High School Stories of the Unspoken
Best Technical Chris Kennedy The Wasteland Picayune Memorial High School
[/acc][acc title=”Community Theatre”]
23 Records Found
Award CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
Warren McDaniel Award for Best Production Eleemosynary Starkville Community Theatre
Warren McDaniel Award for Best Production Rabbit Hole Actor's Playhouse Winner, SETC
Best Ensemble Graceland Black Rose Theatre Company
Best Director Paula Mabry Starkville Community Theatre
Best Supporting Actress Merrie Hughes Rabbit Hole Tupelo Community Theatre
Best Supporting Actor David Crosby Tracks Vicksburg Theatre Guild
Best Makeup Monster Monologues Fondren Theatre Workshop
Best Scenic Design Rabbit Hole Actor's Playhouse
Best Actress Mary-Kay Belant Eleemosynary Starkville Community Theatre
Best Choreography Nunsense Tallahatchie River Players
Best Costume Design Appalachian Twelfth Night Wings Performing Arts
All Star Cast Jason Fairchild Tracks Vicksburg Theatre Guild
All Star Cast Dayton Williams Appalachian Twelfth Night Wings Performing Arts
All Star Cast Steven Mockler Appalachian Twelfth Night Wings Performing Arts
Best Actor Andy Achord Rabbit Hole Actor's Playhouse
All Star Cast Monte West Rabbit Hole Actor's Playhouse
All Star Cast Aubrey Hays Appalachian Twelfth Night Wings Performing Arts
All Star Cast Tina Barkley Nunsense Tallahatchie River Players
All Star Cast Cathy Garrett Nunsense Tallahatchie River Players
All Star Cast Marsha Williams Eleemosynary Starkville Community Theatre
[/acc][acc title=”Secondary Division”]
21 Records Found
Award CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
Best Ensemble Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat Oxford High School
Best Scenic Design The Winner Pearl River Central High School
Best Costume Design The Winner Pearl River Central High School
All Star Cast Joseph Kelly Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat Oxford High School
Best Actress Noel Anderson Selkie Girl Oak Grove High School
Best Actor Landon Skipper The Winner Pearl River Central High School
All Star Cast Rachel Whitehorn Heartbreak Tour Lafayette High School
All Star Cast Cameran Rea La Dispute Ocean Springs High School
All Star Cast Mason Shivers Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat Oxford High School
All Star Cast Logan Little Selkie Girl Oak Grove High School
All Star Cast Eli Williams Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat Oxford High School
All Star Cast Louis Codling Almost, Maine Starkville High School
All Star Cast Brie Jordan The Winner Pearl River Central High School
All Star Cast Jason Piglia Talking Bird Picayune High School
All Star Cast Jennybeth Hendrick Brothers Grimm Corinth High School
Runner-Up Best Production The Winner Pearl River Central High School
Overall Technical Excellence Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat Oxford High School
Best Supporting Actor Sam Lee Brothers Grimm Corinth High School
Dominic J. Cunetto Award for Best Production Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat Oxford High School Winner, SETC. 1st year that SETC allowed Secondary Division to send 2 schools.
Best Supporting Actress Danielle Grimes Almost, Maine Starkville High School
[/acc][acc title=”Individual Events”]
36 Records Found
SubtypeAward CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
High School Best Poster Design 1st Alicia Matlock Oak Grove High School
High School Best Costume Design and Execution 2nd MarciAnn White Ocean Springs High School
High School Best Costume Design and Execution 1st Kaz Zumbro Oak Grove High School
High School Solo Musical - Female 2nd Kate Yost Actor's Playhouse
High School Solo Musical - Female 3rd Caitlin Maddox Starkville High School
High School Solo Musical - Female 3rd Noel Anderson Oak Grove High School
Adult Solo Musical 1st Lyle Tate Starkville Community Theatre
Adult Solo Musical 2nd Suzanne Oakley Tupelo Community Theatre
High School Scene Performance 1st Noel Anderson, Luke Bush, Logan Little Oak Grove High School
High School Solo Musical - Female 1st Michaela Moore Wings Performing Arts
Adult Solo Musical 3rd Kelly Norris Biloxi High School
Adult Newsletter 1st Barbara Wise Tallahatchie River Players
Adult Musical 1st Lisa Martin, Allana Austin Tupelo Community Theatre
Adult Monologue 3rd Kelly Norris Just Over the Rainbow Theatre
High School Scene Performance 3rd Davis Richardson, Caitlin Maddox Starkville High School
High School Scene Performance 2nd Taylor Nace, Jessie Palmer, Victoria Stein, Ashley Thompson Oak Grove High School
High School Female Monologue 2nd Lauren Bartley Laurel Christian School
High School Male Monologue 2nd Sean Harding Biloxi High School
High School Male Monologue 1st Corbin McDavitt Laurel Christian School
Adult Monologue 2nd Jane Allison Just Over the Rainbow Theatre
[/acc][/accordion] [divider]

Related News