Date: January 15-19, 2013
Location: Natchez, MS (Community and Secondary at City Auditorium; Theatre for Youth at Natchez Little Theatre)
Host: Layne Taylor
Local Sponsors: Natchez Little Theatre; City of Natchez
Schedule:
[accordion][acc title=”Community Theatre”]

21 Records Found
Award CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
All Star Cast Clint Reed Tuna Christmas Tupelo Community Theatre
Warren McDaniel Award for Best Production Catfish Moon Starkville Community Theatre Winner, SETC
Warren McDaniel Award for Best Production Rent: School Edition Actor's Playhouse
Best Supporting Actress Krista Vowell Catfish Moon Starkville Community Theatre
Best Supporting Actor Wade Chambers Lost in the Cosmos Delta Center Stage
Best Ensemble Vocals Faust Wings Performing Arts
Best Scenic Design Catfish Moon Starkville Community Theatre
Best Actor Paul Ruff Catfish Moon Starkville Community Theatre
Best Ensemble Catfish Moon Starkville Community Theatre
Best Director Kris Lee Catfish Moon Starkville Community Theatre
All Star Cast Kate Yost Rent: School Edition Actor's Playhouse
Best Costume Design Tuna Christmas Tupelo Community Theatre
Best Actress Aubrey Hays Faust Wings Performing Arts
All Star Cast Dylan Lovett Rent: School Edition Actor's Playhouse
All Star Cast Haley Sellers Jenny St. Joan Vicksburg Theatre Guild
All Star Cast Jane Allison A Nice Family Gathering Just Over the Rainbow Theatre
All Star Cast Hayley Norris Rent: School Edition Actor's Playhouse
All Star Cast Blake Case Rent: School Edition Actor's Playhouse
All Star Cast Ashley Hawkins Proof Kudzu Playhouse
All Star Cast Chris Wooten A Nice Family Gathering Just Over the Rainbow Theatre
[/acc][acc title=”Secondary Festival”]
28 Records Found
Award CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
Best Adaptation of an Original Source The Legend of Sleepy Hollow Starkville High School
Best Supporting Actress Bailee Brett All in the Timing Laurel Christian School
Best Director Chris Wooten All in the Timing Laurel Christian School
Best Ensemble Marching On to Freedomland Louisville High School
Best Original Play MJ Etua Marching On to Freedomland Louisville High School
Best Costume Design The Legend of Sleepy Hollow Starkville High School
Best Actress Kayleigh Richardson And They Dance Real Slow In Jackson Olive Branch High School
Best Actor Christian Green The Honorable Urashima Taro Oak Grove High School
All Star Cast George Bennett The Legend of Sleepy Hollow Starkville High School
All Star Cast Kuriakis Glass Marching On to Freedomland Louisville High School
All Star Cast Austin Seeley The Honorable Urashima Taro Oak Grove High School
All Star Cast Cory Clutter Cave of the Dragon's Teeth Pearl River Central High School
All Star Cast Hunter Chancellor All in the Timing Laurel Christian School
All Star Cast Alex Rodgers And They Dance Real Slow In Jackson Olive Branch High School
All Star Cast Emma Freundt All in the Timing Jackson Prep
All Star Cast Jonathan Necaise Much Ado About Nothing Hancock High School
All Star Cast Jamie Riveria The On Going Meaning of Life Lafayette High School
All Star Cast Erika Barber The Gift of Tenyin Biloxi High School
Runner-Up Best Production The Honorable Urashima Taro Oak Grove High School
Outstanding Performance in a Cameo Role The On Going Meaning of Life Lafayette High School
[/acc][acc title=”Individual Events”]
33 Records Found
SubtypeAward CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
High School Best Poster Design 1st Terry Smith Purvis High School
High School Duet Musical 3rd Dylan Lovett, Hayley Norris Actor's Playhouse
High School Best Poster Design 3rd Alicia Matlock Oak Grove High School
High School Best Poster Design 2nd Chris Permenter Oak Grove High School
High School Best Scene Design 3rd Katie Miller Wings Performing Arts
High School Best Scene Design 2nd Felicia Mitchell Pearl River Central High School
High School Best Scene Design 1st Andrea Shearon Oak Grove High School
High School Duet Acting 1st Kristin Bankston, Lucy Thompson Biloxi High School
High School Best Costume Design 2nd Kayleigh Webb Purvis High School
High School Best Costume Design 1st Kristen Zumbro Oak Grove High School
High School Best Costume Design 3rd Chrissy Carter Hancock High School
High School Male Monologue 1st Hal Sullivan Starkville High School
High School Female Monologue 3rd Elizabeth Kerlin Wings Performing Arts
High School Male Monologue 2nd Isiah Quiroz Picayune Memorial High School
High School Male Monologue 3rd Corbin McDavitt Laurel Christian School
High School Duet Acting 3rd Ashlyn Watts, Taylor Wagner Picayune Memorial High School
High School Duet Acting 2nd Danny McCollough, Tierra Williams Ridgeland High School
High School Female Monologue 1st Tierra Williams Ridgeland High School
High School Female Monologue 2nd Abbie Cathcart Starkville High School
High School Female Monologue 3rd Danielle Grimes Starkville High School
[/acc][acc title=”10-Minute Play”]
16 Records Found
SubtypeAward CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
Best Play - Comedy Cokes in the Tundra
Best Tech for a Comedy Amdana Blair Final Vacation Greene County High School
Best Tech for a Drama Justin Locklear Chicago Lights Picayune Memorial High School
Best Overall Playwright Tristan Summers Paradise Lost Revisited Hancock High School
Best Play - Drama Chicago Lights
Best Director of a Comedy Kirsten Taylor Cokes in the Tundra Purvis High School
Best Director of a Drama Matthew Germenis Paradise Lost Revisited Picayune Memorial High School
Best Ensemble Cokes in the Tundra
Best Actress in a Drama Maureen Hughes Paradise Lost Revisited Starkville High School
Best Actress in a Comedy Amanda McKay Pearl River Central High School
All Star Cast Adam Rouse Purvis High School
All Star Cast Ricky Wormer Pearl River Central High School
All Star Cast Cory Clutter Pearl River Central High School
All Star Cast Alex Hendry Laurel Christian School
All Star Cast Katie Hatcher Hernando High School
All Star Cast Brandon McAninch Hernando High School
[/acc][acc title=”Theatre for Youth”]
17 Records Found
Award CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
Best Actress Zachary Burton Counting to Three Black Rose Theatre Company
Special Recognition Awards Costuming The Timid Dragon Pearl River Central High School
Special Recognition Awards Costuming Alice in Wonderland Actor's Playhouse
All Star Cast Jo Gresham
Best Actor Annalee Richards Counting to Three Black Rose Theatre Company
Runner-Up Best Production Alice in Wonderland Actor's Playhouse
Best Production Tails of the Singing River MGCCC Perk Players
All Star Cast Dalton Stanley
All Star Cast Rachel Thone
All Star Cast Dena Hawkins
All Star Cast Dylan Stump
All Star Cast Lindsey Kelly
All Star Cast Timothy Cooper
All Star Cast Meagan McBeth
All Star Cast Chloe Rouse
All Star Cast Nathan Ford
Special Recognition Awards Make-Up Rikki Tikki Tavi Starkville High School
[/acc][/accordion] [divider]

Related News