Date: January 12-15, 2006
Location: Mississippi State University, Starkville, MS (McComas Hall – Community and Secondary Theatre; Wise Center Auditorium, Children’s Theatre)
Hosts:
Sponsors: Starkville Community Theatre and Mississippi State University
Keynote Speaker: Sam Haskell III
Schedule: Download (.pdf)

Award Winners

[accordion][acc title=”Community Theatre”]
19 Records Found
Award CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
Runner-Up Best Production Laundry and Bourbon Center Players
Warren McDaniel Award for Best Production A Woman Called Truth Delta Center Stage
Overall Technical Excellence Laundry and Bourbon Center Players
Best Director Willie Anderson Center Players
Best Scene Design Laundry and Bourbon Center Players
Best Supporting Actor William Murphey Delta Center Stage
Best Supporting Actress Margaret Carey-McCray Delta Center Stage
Best Costume Design A Woman Called Truth Delta Center Stage
Best Actress Allison Stafford Center Players
Best Actor Wade Chambers Delta Center Stage
All Star Cast Rick Robbins Tallahatchie River Players
All Star Cast Natalie Kern Starkville Community Theatre
All Star Cast Mary Stanton Tallahatchie River Players
All Star Cast Madeline Golden Starkville Community Theatre
All Star Cast Rachelle Fortenberry Just Over the Rainbow Theatre
All Star Cast Tim Bixler Delta Center Stage
All Star Cast Emily Wright Center Players
All Star Cast Robin Kelly Delta Center Stage
All Star Cast Jacqueline Smith Delta Center Stage
[/acc][acc title=”Secondary Festival”]
21 Records Found
Award CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
Best Scene Design A Thousand Cranes Brandon High School
All Star Cast Shelby Cade Pillow Academy
All Star Cast Rachel Foley Starkville High School
Best Actor Josh Means Picayune Memorial High School
Best Actress Carley Beesley Hancock High School
Best Costume Design Amelia Earhart Oak Grove High School
Best Ensemble Oak Grove High School
Dominic J. Cunetto Award for Best Production The Katrina Project: Hell and High Water Hattiesburg High School
Best Director Michael Marks, Mackenzie Westmoreland Hattiesburg High School
Best Supporting Actress Krishana Donaldson Hattiesburg High School
Best Supporting Actor Chase Anderson Oak Grove High School
Overall Technical Excellence The Katrina Project: Hell and High Water Hattiesburg High School
Runner-Up Best Production Home Picayune Memorial High School
All Star Cast Chris Dunnells Biloxi High School
All Star Cast Arlise Fletcher Brandon High School
All Star Cast Sydney Blackwell Brandon High School
All Star Cast Cody Jarrell Hancock High School
All Star Cast Rashard Smith Picayune Memorial High School
All Star Cast Tim Burkhead Oxford High School
All Star Cast Charlie Davis Oxford High School
[/acc][acc title=”Individual Events”]
14 Records Found
SubtypeAward CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
High School Best Scene Design 1st Kelsey Stephens DeSoto Central High School
High School Best Costume Design 2nd Grant Stevens Purvis High School
High School Best Costume Design 1st Ester Smith Oak Grove High School
High School Duet Acting 1st Amy Barnes, Sarah Lingers St. Martin High School
High School Best Scene Design 2nd Jessica Veazey DeSoto Central High School
High School Duet Acting 2nd Daniel Clarke, Kelsey Stephen DeSoto Central High School
High School Female Monologue 1st Jessica Boyd Laurel High School
High School Female Monologue 2nd Lindsey Bristol Biloxi High School
High School Male Monologue 1st Melvin Richardson Laurel High School
High School Scene Acting 1st A Piece of My Heart Laurel High School
High School Poster Design 2nd Kristi Masters Purvis High School
High School Poster Design 1st Arden James Wings Performing Arts
High School Male Monologue 2nd Josh Means Picayune Memorial High School
High School Scene Acting 2nd Brighton Beach Memoirs St. Martin High School
[/acc][acc title=”10-Minute Play”]
13 Records Found
SubtypeAward CategorySpecial Award TypePlaceWinner's NameRoleProductionTheatre AffiliationNotes
Drama Best Writer Zach Evans The Melancholiness of a Single Frozen Banana: The Sequel Purvis High School
Comedy Best Director Sara Cohen Dirty Pop Pearl River Central High School
Drama Best Director Christine Lopez A Life in Letters Biloxi High School
Drama Best Actress Erin Hurry A Life in Letters Biloxi High School
Drama Best Actress Rachel Williams Family is Not for the Faint at Heart Wings Performing Arts
Drama Best Actor Bobby Bodenheimer The Melancholiness of a Single Frozen Banana: The Sequel Pearl River Central High School
Comedy Best Actor Jey Ulmer Tonight This Frolic Washington High School
Comedy Best Actress Rachel Walker Eleven Dollars Pearl River Central High School
Drama Assistant Director / Technical Molly Gover Love and War DeSoto Central High School
Comedy Assistant Director / Technical Audrey Kim Come to the Milky Way Wings Performing Arts
Comedy Best Writer April Zogaib Dirty Pop Picayune Memorial High School
Comedy Overall Comedy Production Team Winner Dirty Pop AD/Tech: Mary Elizabeth Huddleston, Washington High School; Actors: Kat Kox, Heather Bouroue, St. Martin High School
Drama Overall Drama Production Team Winner The Melancholiness of a Single Frozen Banana: The Sequel AD/Tech: Richard Felo, Pearl River Central High School; Actors: Bobby Bodenheimer & Chris Rash, Louisville High School, and Jeff King
[/acc][acc title=”Theatre for Youth”]
0 Records Found
[/acc][/accordion] [divider]

Related News