Announcements

MTA 2020 Awards – Ten Minute Festival

MTA 2020 Awards – Ten Minute Festival

Congratulations to the Ten Minute Play Festival winners!

“The Animal House”
Theme: Stage Fright

All Star Cast:
Caitlyn Johnson
Charlotte Germany
Campbell Duease

Best Technical Excellence:
Wes Thomas

Best Playwright:
Lucy Elbert

Best Ensemble:
Therapy Thursday- Taylor McIlwain, William Mask, Campbell Duease, Makayla Smith, Lucy Elbert, Kinsey Nicholson

Best Director:
Taylor McIlwain

Best Actor:
William Mask

Best Actress:
Makayla Smith

Best Play:
A Very Punk Rock Play- Hensley Moulder, William Dodge, Benson Le, Rett Stanley, Brianna Hobson, Caitlyn Johnson

A Very Punk Rock Play:
Hensley Moulder, Director (JA)
William Dodge, Playwright (NWR)
Benson Le, Tech (Starkville)
Brianna Hobson (NWR), Rett Stanley (JA), Caitlin Johnson (JA)- Actors

Therapy Thursday:
Taylor McIlwain, Director (Starkville)
Lucy Elfert, Playwright (JA)
Kinsey Nicholson, Tech (NWR)
William Mask (NWR), Campbell Duease (JA), Makayla Smith (Starkville)- Actors

Delusions of Orangutans:
Makayla Fleming, Director (NWR)
Grant Peterson, Playwright (Starkville)
Wes Thomas, Tech (JA)
Brady McNutt (Starkville), Cooper Shell (Starkville), Charlotte Germany (NWR)- Actors

MTA 2020 Awards – Community Theatre

MTA 2020 Awards – Community Theatre

MTA 2020 Awards – Adult Individual Events

MTA 2020 Awards – Adult Individual Events

Congratulations to the winners of the Adult Individual Events!

Acting Duet:
Chris Dlugach & Chapell Chumley

Musical Solo:
3rd Place: Donna Miller
2nd Place: Nelson Meredith
1st: Brietta Goodman

Acting Solo:
3rd Place: Mary Virginia Clause
2nd Place: Alberto Genelle
1st Place: Brandi Southerland

MTA 2020 Awards – Theatre For Youth

MTA 2020 Awards – Theatre for Youth

Congratulations to the Theatre for Youth Winners of  MTA2020!

All Star Cast
Ocean Springs HS – John Quave
Oak Grove HS – Ian McDonald and Alex Yang
Northwest Rankin HS – Caroline Odom & Gunner Smith
Gulfport – Ava Suit and Meg McDougall
Gautier High School – Ariel Odom
Clinton HS – Tabitha Hewitt and Jerimiah McDonald

Best Actor – Seth Parenteau

Best Actress – London Schertzer

Best Production: Mother Goosed – Ocean Springs HS

Runner Up: Rutherford B. Wolf – Northwest Rankin HS

Outstanding Live Music: Ethan Mercer, Lea Duffy, Jay Giles

Outstanding Special Effects: Jinx! – Gautier HS

Best Use of Audience: Jungle Book – Gulfport HS

Best Ensemble: Timid Dragon – Clinton HS

Theatres in Mississippi

The Mississippi Theatre Association is composed of six divisions targeting distinct groups. Each division sponsors festivals, workshops, and retreats; recognizes excellence in performance and production; advises theatre leaders and educators; shares information on upcoming productions; and advocates to government agencies, business, and the public.

View Our Theatre Directory

MTA’s annual statewide festival brings Mississippi’s best theatre to local communities. Join us for a spectacular weekend of dynamic workshops and amazing performances.

The Mississippi Theatre Association seeks to recognize those theatres and individuals that represent exemplary service to the organization and to theatre in Mississippi.

MTA awards a scholarship during the MTA Festival to a deserving high-school senior who intends to pursue a degree in theatre at a Mississippi college or university.